خرو در نیشابور

سفری به پایتخت لواشک

حالا که تب تابستان فروکش کرده و خنکای پاییز ریخته به تنِ روزهای آخر شهریور، می شود دل از شلوغی شهر کند، بی خیال کار و بار شد و سری چرخاند سمت طبیعت. این وسط اگر شما هم عاشق لواشک هستید و با دیدن انواع آن دلتان غنج می رود، توصیه می کنیم، این آخر هفته، «خرو» را مقصد سفرتان قرار دهید. در این شهر که خیلی ها آن را پایتخت لواشک نام داده اند، شاهد برداشت آلو هستیم. اما این شهر کوچک زیبا و طبیعت باشکوهش، ویژگی های متعددی دارد که آن را متمایز می سازد.
چطور بریم؟
«خرو» در 20 کیلومتری شرق شهر نیشابور و به فاصله 2 کیلومتری از مسیر جاده ارتباطی به مشهد مقدس قرار گرفته است.
چی می بینیم؟
در بافت تاریخی «خرو»، می توانید آثاری از معماری صد سال پیش ایران را ملاحظه کنید. ارتفاعات سرسبز آن و آبشارهای اطراف آن نیز گوشه ای از طبیعت دیدنی کوهپایه بینالود را به نمایش می گذارد. شما می توانید از ارتفاعات اطراف، باغ های پیرامونی‌اش را ببینید. خرو، دارای بافت روستایی با معماری پلکانی است و دورنمای آن با باغ های سرسبزش از تپه های اطراف، قاب خوبی برای عکاس است.
آبشارهای پُرآب:«خرو» دو آبشار دارد؛ آبشار «رودمیان» که آب رودخانه رودمیان را به این محدوده می رساند و آبشار «ششو» که حاصل پیوند 6  رود کوچک به یکدیگر است.
مسیرهای مارپیچ: برای رفتن به ییلاق، یک راه پیچ در پیچ کوهستانی، شما را به ییلاقات جنوبی بینالود مثل «زشک» و «دهبار» وصل می کند. اگر اهل کوهنوردی سبک و پیاده روی هستید، می توانید در یک برنامه چند ساعته از مسیر کوهستانی خرو، با طبیعت دیدنی بینالود از نزدیک آشنا شوید.
باغ های پربار: باغداری، مهم ترین و رایج ترین فعالیت اهالی این منطقه است. باغ های فراوان آلو، سیب، گیلاس، گردو و همچنین تاکستان های فراوان، از جلوه های کم نظیر «خرو» به شمار می رود.
دیگه چی داره؟
در این محدوده یک گذرگاه قدیمی است که بنا بر مستندات تاریخی، قوم تاتار پس از به چنگ آوردن توس، برای دستیابی به نیشابور، از این گذرگاه راهی شدند و مردم خرو، جانانه در برابر مغول های خونخوار ایستادگی و جانفشانی کردند. این جاده کوهستانی چشم نواز که از میان باغ ها، رودها و کوه ها می گذرد، ارتباط دشت های شمال رشته کوه بینالود را با دشت نیشابور برقرار می سازد.
سوغات چی بیاریم؟
علاوه بر آلو، ریواس «خرو» هم معروف است. اهالی خرو از ریواس، شربت هم می گیرند که آن هم علاقه مندان فراوانی دارد. قالیچه های دستباف و سبدهای حصیری از دیگر سوغاتی های شهر خرو است. خلاصه از سفر به این منطقه زیبا دست خالی برنمی گردید.

حسن مرشدلو: خبرنگار خراسان و قدس

خبرگزاری آریا